8 618 80471, 8 687 11349 info@vbf.lt

Atviras laiškas Lietuvos bokso bendruomenei

 

Lietuvos bokso bendruomenėje vykstantys nemalonūs procesai paskatino kreiptis į visus šiai sporto šakai neabejingus žmones.

Neseniai žiniasklaidoje buvo publikuotas straipsnis, kuriame Lietuvos bokso federacijos (LBF) prezidentas Darius Šaluga menkina visą gyvenimą boksui paskyrusius Stanislavą Mižigurskį  ir Antaną Arėšką, o buvęs LBF atstovas spaudai Saulius Bagdonas, komentuodamas tą straipsnį, vadina juos „vakarykšte diena“.

1. Mižigurskis yra Lietuvos boksui nusipelnęs žmogus – jam suteiktas Lietuvos nusipelniusio bokso trenerio vardas, jis 16 metų buvo renkamas LBF trenerių tarybos pirmininku, jam vadovaujant trenerių tarybai Lietuvos boksininkai iškovojo po keletą kelialapių į olimpines žaidynes ir ten laimėjo prizines vietas.

Atkūrus Lietuvos Nepriklausomybe, kai žlugo tarybiniais laikais veikusios sporto draugijos, S. Mižigurskis įkūrė bokso klubą „Gintarinė pirštinė“. Šiame klube suburti treneriai gaudavo atlyginimus, taip buvo sustabdytas Vilniaus miesto bokso žlugimas.

„Gintarinės pirštinės“ auklėtiniai – Ivanas Stapovičius, Jaroslavas Jakšto, broliai Darius ir Rolandas Jasevičiai – iškovojo bronzos medalius Europos čempionatuose ir sėkmingai dalyvavo olimpinėse žaidynėse. Rusakalbiai Vilniaus miesto treneriai ir boksininkai į S. Mižigurskį kreipdavosi „batia“ (tėvu). Jis yra apdovanotas aukščiausiais apdovanojimais už bokso plėtrą Lietuvos, Lenkijos, Estijos, Vilniaus miesto sporto vadovybių.

Kol Lietuvos bokso federacijoje nebuvo D. Šalugos ir dabartinio generalinio sekretoriaus Donato Mačiansko, nebuvo ir praktikos „Skaldyk ir valdyk“, Lietuvos bokso plėtros darbą dirbo boksą išmanantys darbuotojai: S. Mižigurskis, Vladimiras Bajevas,  Antanas Areška, Vytautas Sinkevičius, Vilius Buika, Julius Kibas, Jurijus Kolyčevas, Vincas Murauskas ir daugelis kitų šią sporto šaką mylinčių trenerių. Federacijoje vyravo draugiška ir darbinga atmosfera, Lietuvos boksininkai pasiekdavo puikių rezultatų Europos bokso čempionatuose ir olimpinėse žaidynėse.

Neeilinė  LBF konferencija Kėdainiuose, dėl kurios vyksta ginčai teisme, buvo sušaukta tik dėl vienos priežasties – D. Šaluga bet kokia kaina norėjo išrinkti  D. Mačianską LBF generaliniu sekretoriumi dar prieš Rio olimpines žaidynes. Buvo suklastotas 2016-01-29 d. LBF konferencijos protokolas, pakeičiant narystės LBF apmokėjimo datą, taip pašalinant 11 bokso klubų ir federacijų iš LBF bei neteisėtai pravesta 2016-04-30 d. konferencija. 2017 m. vasario 24 d. sprendimu Vilniaus miesto apylinkės teismas jau nustatė, kad klubai negalėjo būti pašalinti masiškai dėl nario mokesčio nesumokėjimo, minėta LBF konferencija yra neteisėta kaip ir visa nauja LBF vadovybė, nes išrinkta pažeidžiant LBF įstatus.

Kas darosi su Lietuvos bokso bendruomene, kuri kaip užkeikta pastarąsias penkias kadencijas LBF prezidentais renka abejotinos reputacijos piliečius (Remigijus Daškevičius, Vladas Laurinavičius, D. Šaluga), kurie yra arba teisti, arba labai gerai žinomi Lietuvos teisėsaugai už savo „žygdarbius“?

Kriminalinė istorija tęsiasi toliau, nes dėl nuolatinių D. Mačiansko viešosios tvarkos pažeidimų, LBF vadovybė ne kartą teikė paaiškinimus policijos pareigūnams, o dėl dabartinių LBF vadovų veiklos prokuratūroje yra pradėti du ikiteisminiai tyrimai: vienas D. Mačianskui ir D. Šalugai už dokumentų klastojimą, o antrasis – tik D. Mačianskui už biudžetinių lėšų grobstymą. Tiriama keliasdešimt biudžetinių lėšų pasisavinimo iš LBF atvejų. Savo tyrimą pradėjo ir Kūno kultūros ir sporto departamentas (KKSD).

Tuo metu su gerbiamais ir daug boksui atidavusiais žmonėmis, kurie garsino Lietuvos vardą, elgiamasi nekorektiškai:

1. Olimpinis čempionas Danas Pozniakas buvo pašalintas iš LBF prezidento posto, kurį laiką visai nebendravo su lietuviško bokso atstovais. S. Mižigurskio dėka, nedaug likus iki D. Pozniako mirties, jis apsilankė keletoje bokso varžybų.

2. Nepriekaištingos reputacijos žmogus, Pasaulio bokso čempionato prizininkas, Lietuvos bokso rinktinės treneris Nikolajus Jerofejevas – buvo nekorektiškai nušalintas nuo pareigų ir daugiau nebedalyvavo bokso vystymo veikloje.

3. A. Arėška 35 metus buvo renkamas LBF generaliniu sekretoriumi. Jam vieninteliam iš Lietuvos boksininkų buvo suteiktas garbingas Lietuvos nusipelniusio sporto darbuotojo vardas, taip pat jis yra Pasaulio bokso federacijos tarptautinės kategorijos bokso teisėjas. A. Arėška yra surengęs net 11 D. Pozniako tarptautinių bokso turnyrų. Už bokso šakos plėtrą yra apdovanotas KKSD, Lietuvos tautinio olimpinio komiteto, Vilniaus miesto savivaldybės, Lenkijos, Estijos ordinais ir medaliais. Paskutiniojo perversmo metu šis žmogus buvo apšmeižtas ir pašalintas iš LBF generalinio sekretoriaus pareigų, neįtrauktas į olimpinę delegaciją. O buvo galima pagarbiai išleisti žmogų, atidavusi Lietuvos boksui 60 metų, į užtarnautą poilsį…

Dabar ateina eilė ir nusipelniusiam Lietuvos treneriui V. Bajevui, kuris 20 metų garsino Lietuvos vardą savo auklėtinių pasiekimais. Treneris dalyvavo beveik visose olimpinėse žaidynėse po Nepriklausomybės atkūrimo, paruošė net keliolika Europos, pasaulio čempionatų prizininkų, du jaunimo vasaros olimpinių žaidynių čempionus, 2020 m. Tokijo olimpinėms žaidynėms rengia olimpinį prizininką Evaldą Petrauską.

Deja, situacija šiandien tokia, kad LBF vadovai D. Šaluga ir D.Mačianskas visiškai nesidomi nei kaip sekasi treneriui, nei jo ugdomiems sportininkams. Į Rio de Žaneiro olimpines žaidynes atvykę abu LBF vadovai net nerado laiko susitikti su sportininku ir jo treneriu.

Ne mažiau skandalingas faktas yra tas, kad Lietuvos olimpinės bokso rinktinės trenerio V. Bajevo sporto klubas „Olimpinis ringas“ yra pašalintas iš LBF narių ir yra priverstas savo teises ginti Lietuvos teismuose bei įrodinėti LBF vadovams, kad klubas realiai vykdo veiklą.

Dar vienas iš LBF narių pašalintas klubas – mano vadovaujamas Vilniaus miesto sportinių dvikovų klubas „Geležinis vilkas“, kurį prieš 25 metus įkūrė buvęs LR Seimo kancleris Arvydas Kregždė, tuometinis Lietuvos užsienio reikalų ministerijos viceministras, ilgalaikis Lietuvos advokatų tarybos pirmininkas Virginijus Papirtis ir ilgametis Lietuvos bokso generalinis sekretorius  A. Arėška.

Klube nuo pirmosios veiklos dienos dirba kvalifikuoti treneriai, tarp kurių yra ir pedagogikos mokslų daktaras, bokso sporto meistras, Lietuvos nusipelnęs treneris Aleksandras Šestakas. Klubo sportininkai per 25 metų laikotarpį Europos ir pasaulio jaunių bokso čempionatuose iškovojo bronzos medalius. Klubo auklėtinis Leonidas Maleckis Barselonos olimpinėse žaidynėse iškovojo 9-ąją vietą, o auklėtinai Lietuvos vyrų bokso čempionatuose yra iškovoję 2 aukso, 9 sidabro ir 12 bronzos medalių. Kikbokse iškovoti net 6 Europos kikbokso čempionatų aukso medaliai, pasaulio kikbokso čempionatuose – 1 sidabro ir 8 bronzos medaliai. Treneriai Stanislavas Šestakas, Janas Ramanovskis ir Eduardas Špakovas sėkmingai ir produktyviai dirba šiame klube, o daugelis buvusių auklėtinių užima atsakingas pareigas valstybės tarnyboje, tarp jų – ir dabartinis VRM ministras Eimutis Misiūnas. Klubas, laiku sumokėjęs LBF nario mokesčius, dėl nesuprantamų priežasčių buvo pašalintas iš LBF narių.

Kas gi vyksta, gerbiami boksininkai, kad abejotiną reputaciją turintys žmonės užima vadovaujančius postus LBF, o nusipelniusiems bokso srityje žmonėms nerodoma derama pagarba, jie yra viešai šmeižiami?

 

Virginijus Ivlijevas

Vilniaus miesto sportinių dvikovų klubo „Geležinis vilkas“ prezidentas